Tajemnica 2
Zdarzyło Ci się kiedyś, że próbowałeś coś zrobić, myślałeś, że świetnie Ci idzie, aż tu nagle ktoś powiedział: to jest beznadziejne, to co robisz nie ma sensu, jak nie wiesz jak to zrobić to tego nie rób? itp. Napewno nieraz Twoje działania zostały poddane krytyce. Jak się wtedy czułeś? Nie za dobrze, prawda? To teraz pomyśl jak czują się inni gdy ich krytykujemy, pouczamy? Czy nie tracą przypadkiem wtedy oni do nas sympatii, i nie myślą sobie, jak to się oni nie starali, a my zamiast pochwalić, to ich skrytykowaliśmy.
Otóż krytykując nie zmienimy ludzi, ani ich zachowania, ale możemy spowodować trwałą urazę. Ponadto krytyka nie zmieni tego co już się stało, co zostało zrobione nie tak jak byśmy sobie tego życzyli. Zapytasz w takim razie, co mamy w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź wydaje się dość prosta, tylko trzeba to sobie uświadomić. Weźmy za przykład małe dziecko, które robi nam na złość, dokucza itp. czy krzycząc i krytykując udało nam się kiedyś to zmienić? Raczej nie, a zazwyczaj dziecko staje się jeszcze bardziej nieznośne. I co robimy w przypadku dzieci? Chwalimy ich za to co dobrze zrobiły, np że posprzatały swoje zabawki, że umyły ząbki itp. To zachęca je by dalej tak robić bo dostaną pochwałę, a może nawet jakąś nagrodę za grzeczne sprawowanie. Zatem odpowiedź na pytanie co zrobić teraz jest oczywista: chwalmy, gratulujmy gdy coś zostanie dobrze zrobione, to przynosi lepsze efekty niż krytyka. Radźmy innym w imię ich dobra, by nie stało im się coś złego, a jeśli oni zobaczą, że się o nich martwimy napewno to docenią.
Ponadto jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo gdy kogoś krytykujemy. Jest bardzo prawdopodobne, że ta osoba obwini nas za to, że nie udało jej się czegoś zrobić. Pomyśl ile razy pouczałeś innych, że robią coś źle, a sam postępowałeś tak samo.... ? Często nie uświadamiamy sobie, że krytykujemy innych, a sami postępujemy tak jak oni. By móc krytykować innych, musimy zacząć od krytyki samego siebie, dopiero jeśli sami czegoś nie robimy, mamy prawo wytknąć błędy innym. Bo jaki jest sens mówić dziecku: palenie szkodzi, jeśli sami palimy? Tak samo jest z biznesem. Chcemy by ktoś osiągał sukcesy pracując wg określonego schematu, a sami tego schematu się nie trzymamy, czyli nie dajemy przykładu. Jeśli chcesz by ktoś pracował wg Twoich zasad, musisz sam się ich trzymać. Dlatego znacznie bezpieczniej i rozsądniej jest chwalić sukcesy innych i w ten sposób zachęcać do działania, nawet jeśli nie jest ono do końca zgodne z naszą myślą, to chwaląc te zachowania które nam odpowiadają, sprawimy, że dana osoba sama będzie chciała tak pracować.
Podsumowując : chwalmy zachowania innych, które chcemy utrwalić jako dobre
czwartek, 28 stycznia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz