czwartek, 11 marca 2010

Hierarchia potrzeb

Dziś będzie trochę inny temat, ale niemniej ważny. Często zastanawiamy się dlaczego nam coś nie wychodzi, próbujemy coś robić, ale ciągle nam coś przeszkadza, nie możemy się skupić, albo nasze myśli krążą w okół bardziej przyziemnych spraw, niz szukanie ścieżki do własnego biznesu.

W życiu człowieka, by robić coś dobrze, zwłaszcza jeśli jest to coś bardziej ambitnego niż spanie i jedzenie, trzeba zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. O czym często zapominamy. Jeśli nie zaspokajamy podstawowych potrzeb, ciężko nam będzie sie skupić na innych rzeczach. Warto więc przyjżeć się trochę tym potrzebom. Najbardziej znana hierarchia potrzeb - hierarchia Maslowa* wg mnie najlepiej opisuje ludzkie potrzeby, dlatego też tą teorię chcę przedstawić.

Najbardziej podstawowe potrzeby to
- potrzeby fizjologiczne - gdy nie są zaspokojone, dominują nad wszystkimi innymi potrzebami, wypierają je na dalszy plan i decydują o przebiegu zachowania człowieka. Zaliczyć tu można m.in. takie potrzeby jak: jedzenie, spanie,

Kolejne potrzeby to potrzeby
- bezpieczeństwa - pobudzają do działania, zapewniając nienaruszalność, ujawniają się gdy dotychczasowe nawyki okazują się mało przydatne. M. in.: opieka, oparcie, wygoda, spokój

Jeśli te potrzeby są zaspokojone, to pojawiają się potrzeby kolejne:
- przynależności i miłości - występują w usiłowaniach przezwyciężenia osamotnienia, eliminacji i obcości, tendencji do nawiązywania bliskich intymnych stosunków, uczestnictwa w życiu grupy. Jak sama nazwa wskazuje są to potrzeby: bycia kochanym, więzi, afiliacji, miłości

Dopiero gdy te potrzeby są zaspokojone, można myśleć o zaspokajaniu potrzeb wyższych rangą, bez tego nasze dążenia często kończą się fiaskiem, a my znów dążymy do zaspokajnia tych potrzeb podstawowych, które dają nam siły do przebycia kolejnego dnia, kolejnego zadania. Jakie to potrzeby? Otóż:

- potrzeby szacunku i uznania – potrzeby uznania i prestiżu we własnych oczach i w oczach innych ludzi;
- pragnienie potęgi, wyczynu i wolności,
- potrzeba respektu i uznania ze strony innych ludzi, dobrego statusu społecznego, sławy, dominacji, zwracania na siebie uwagi.

Zmierzamy już powoli do ostatniej potrzeby, ale jakże ważnej. Może ona zacząć dominować w naszym życiu, gdy udało nam się zaspokoić wszystkie wyżej wymienione potrzeby.

– potrzeby samorealizacji – wyrażają się w dążeniu człowieka do rozwoju swoich możliwości; stanowią środek do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych lub reakcje kompensujące niezaspokojenie innych potrzeb. Możemy tu wymienić m.in. posiadanie celów, spełnienie swojego potencjału, potrzeby estetyczne, potrzeby poznawcze.

By w pełni korzystać z życia musimy zaspokajać swoje potrzeby. Trzeba też usilnie dążyć do zaspokajania potrzeby samorealizacji, gdyż bez tego stoimy w miejscu, a nasze życie jest puste.

Dlaczego o tym mówie?

Gdyż jeśli pracujemy w MLM, to właśnie taką potrzebę możemy zaspokajać. Stawiamy bowiem sobie liczne cele do których dążymy. Możemy liczyć na uznanie ze strony osób, którym pomagamy dążyć do realizacji ich celów. Zdobywamy nowe doświadczenia, poznajemy nowych wspaniałych ludzi. Mamy swoje koncepcje i poglądy co do prowadzenia spotkań, możemy je zmieniać i udoskonalać. Jak widać praca w MLM to doskonała droga do zaspokajania właśnie tej nawyższej potrzeby - potrzeby samorealizacji.

*opis piramidy Maslowa na podstawie Wikipedii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz